Lotnisko

2,5 kilometra pasa startowego; 6337,81 metrów kwadratowych terminalu i 150 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych. W sumie 460 hektarów – tyle właśnie zajmuje Regionalny Port Lotniczy Olsztyn – Mazury w Szymanach.

Regionalny Port Lotniczy Olsztyn – Mazury jest lotniskiem kategorii 4D. Oznacza to, że na pasie startowym, którego długość wynosi 2,5 kilometra, mogą startować i lądować samoloty różnego typu i wielkości, między innymi pasażerski Boeing 737. Lotnisko obsługuje rejsy stałe, czartery oraz general aviation z możliwością zaopatrzenia statków powietrznych w paliwo typu Jet, Avgas i olej napędowy. Terminal pasażerski, którego powierzchnia użytkowa wynosi 6337,81 metrów kw., posiada pełną separację funkcjonalną podróżnych przylatujących i odlatujących.

Przewidziano ponadto podział odpraw w przylotach i odlotach na dwa kierunki: obsługa pasażerów w ramach umowy Schengen (S) i obsługa pasażerów poza warunkami umowy z Schengen (NS). Przepustowość terminalu wynosi średnio ok. 830 pasażerów na dobę. W godzinie szczytowej jest on w stanie obsłużyć do 310 pasażerów, a w ciągu doby szczytowej nawet 1250. Na terenie Regionalnego Portu Lotniczego Olsztyn – Mazury znajdują się miejsca parkingowe dla 150 samochodów osobowych, stanowiska dla autobusów linii regularnych, postoje taksówek oraz przystanek kolejowy, z którego do terminalu można dojść pieszo.

Z Olsztyna do terminalu lotniska w Szymanach szynobusem można dojechać w niespełna godzinę. Linia kolejowa Olsztyn-Szczytno-Szymany została zmodernizowana, a od stacji Szymany zbudowano nową linię, prowadzącą od Portu Lotniczego Olsztyn – Mazury. Do terminalu można również dojechać autobusem lub transportem indywidualnym drogą nr 57.

Informacje pochodzą ze strony: Port Lotniczy Olsztyn – Mazury